Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce

Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce ma swoją siedzibę w nowym Centrum Społeczno-Kulturalnym w Wieliczce przy placu im. Mieczysława Skulimowskiego 3 (obok Pałacu Konopków). Dział udostępniania, czyli wypożyczalnie i czytelnie,  to otwarta przestrzeń z wolnym dostępem do księgozbioru oraz z centralnie usytuowaną ladą do obsługi wypożyczeń, zwrotów i zamówień. Taka samoobsługowa organizacja działów daje poczucie swobody w wyborze lektury, a jednocześnie umożliwia uzyskanie porady i pomocy od bibliotekarza.

W budynku znajduje się także miejsce na odpoczynek oraz spokojne przeglądanie i wybór książek. W przebudowanej zabytkowej stajni powstał Dział dla Dzieci i Młodzieży. Na środku pomieszczenia stanęła ogromna konstrukcja, która będzie funkcjonowała jednocześnie jako regał na książki, plac zabaw i miejsce zajęć dla dzieci, rodziców i młodzieży. Wydzielone zostaną 4 strefy usytuowane na dwóch poziomach — dwie dla najmłodszych, dwie dla młodzieży. Mimo iż zachowano zabytkową strukturę stajni, dział zyska unikatową aranżację. Obecnie w pomieszczeniu zlokalizowana jest  Dziecięca Strefa Wakacyjna – miejsce skierowane do najmłodszych wielbicieli książek, audiobooków i gier planszowych, gdzie będą mogli realizować projekty oraz pogłębiać swoje pasje i zainteresowania.

W budynku Wielickiej Mediateki znajduje się także sala widowiskowo – kinowa, gdzie swoje miejsce znalazło kino studyjne „Kino Wielicka Mediateka”. Na pierwszym piętrze natomiast jest mała salka konferencyjna przeznaczona do prowadzenia zajęć dla różnych grup użytkowników, a także olbrzymi hol, na którym mogą odbywają wystawy.

Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce jest nową przestrzenią dla mieszkańców na mapie Wieliczki i jest miejscem dla wszystkich, miejscem działania, tworzonym z pasją przez ludzi i dla ludzi.  Mediateka jest  doskonałym przykładem zjawiska zacierania  się granic, które obserwujemy w różnych  obszarach. Jest to połączenie tradycyjnej  biblioteki z nowoczesnością, wzbogacone o obecność, bycie wśród ludzi.  Można tu, obejrzeć film, spotkać się z ciekawymi ludźmi czy też  po prostu poczytać książkę  przy filiżance dobrej kawy Naszym celem  jest stworzenie przyjaznej dla ludzi młodych przestrzeni wymiany myśli i poglądów, gdzie mogliby realizować ważne dla nich projekty oraz pogłębiać swoje pasje i zainteresowania.

Mediatekę – Bibliotekę Miejską w Wieliczce odwiedzimy w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Małopolsce.

 

Zdjęcia
Informacje o Miejscu
  • Miasto
  • Kategoria
  • Adres
    plac prof. Mieczysława Skulimowskiego 3, 32-020 Wieliczka
  • Telefon
    12 385 88 10
error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram