(1.07-23.07) Światy INNOCENTIEGO Ilustracje z książek “Pinokio”, “Kopciuszek”, “Wyspa Skarbów”

Gdzie: Gdyńskie Centrum Aktywności Rodziny, ul. Świętojańska 1
Kiedy: 1.07 – 23.07.2020

Roberto Innocenti (ur. 16 lutego 1940) – włoski ilustrator. Mieszka i pracuje w Montespertoli w pobliżu Florencji.

Innocenti jest artystą-samoukiem. W wieku 13 lat opuścił szkołę, by pomóc swojej rodzinie, pracując w hucie. W wieku 18 lat udał się do Rzymu i rozpoczął pracę w animacji filmowej, a następnie poświęcił się ilustrowaniu książek.

Innocenti zasłynął jako ilustrator klasyki literackiej: Dziadka do Orzechów, Pinokia, Opowieści wigilijnej, Kopciuszka, Calineczki i innych baśni.

Jest laureatem wielu nagród, m.in. w 2008 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Hansa Christiana Andersena, przyznawaną przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY).

Przygody Pinokia są pierwszą ilustrowaną przez niego książką wydaną w Polsce. Osadzona w XIX wieku historia przesiąknięta jest atmosferą Florencji, rodzinnego miasta zarówno dla autora, Carla Collodiego, jak i ilustratora. Melancholijne, szczegółowe ilustracje obrazują malowniczą Toskanię, codzienne życie chłopów, wieś oraz miasto z ich zwyczajnymi sprawami. Scenki pełne detali, odrapanych do cegły ścian, zarośniętych trawą ścieżek, spokojnie sunących po niebie chmur, zaskakują widza mnogością perspektyw i realizmem. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że ponoć przed przystąpieniem do pracy nad książką ilustrator zjechał pół Toskanii, fotografując stare, opuszczone domy, nikomu niepotrzebne już murki, zapuszczone ścieżki. „New Yorker” komentując „Pinokia” z ilustracjami Innocentiego zanotował, że wydanie to jest z pewnością najpiękniejszą edycją, jaką kiedykolwiek widział świat. (źródło: https://www.mediarodzina.pl/autor/roberto-innocenti)

error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram