(24.09.2020) „Za drzwiami wyobraźni” – premiera online filmu o Józefie Wilkoniu w reż. Anny Jowity Ciołkiewicz

Kiedy: 24.09.2020 o godz. 18:30

Ilustracja zdaje się być dziedziną pokrewną do filmu, stąd film wydaje się być idealnym medium, by przybliżyć jej arkana szerszej publiczności.

Nasz bohater dobrze rozumie to pokrewieństwo – sam bowiem stoi pomiędzy światem dziecięcej ilustracji, rzeźby, literatury, romansując od czasu do czasu z dziesiątą muzą – tworząc pierwszorzędne scenografie czy plakaty.

Józef Wilkoń tworząc swój baśniowy zwierzyniec równie wprawnie posługuje się piórkiem, co siekierą. Dlatego też jego twórczość stanowi spójną całość, mimo używania przez artystę tak różnych technik. 

Spotkanie z Józefem Wilkoniem, jest niezwykłą przygodą – i daje unikalną możliwość na wkroczenie w intymną przestrzeń domowego miru, w którym znajduje się skarbnica pomysłów i inspiracji artysty.

Obiektyw kamery zarejestrował intymny świat pracowni Mistrza Wilkonia i magię jego ogrodu. Józef Wilkoń to twórca, który kształtuje tożsamość Polaków na przestrzeni od kilkudziesięciu lat. Jego głos przedziera się przez szum mainstreamowych mediów kształtując kolejne pokolenia wrażliwych na sztukę, młodych ludzi. To twórca ponadczasowy i jego dzieła trwać będą jeszcze długo po nas – przetrwają wojny, kataklizmy i nawałnice, by pewnego dnia wzbudzić w kimś pozytywne emocję lub stać się iskrą, inspiracją, dzięki której kolejne dziecko wybierze płótno, pędzel, lub siekierę – zamiast korporacji.

Wiek: 4+
Czas trwania: 30 min

Pomysł i konsultacje merytoryczne: Agnieszka Karp-Szymańska, produkcja ze strony fundacji: Jolanta Wrzesińska

Produkcja dla Fundacji Czas Dzieci: FOTon FILM www.fotonfilm.eu
Film w reżyserii Anny Ciołkiewicz pt: „Za drzwiami wyobraźni – Józef Wilokoń”
Operatorzy/foto: Rafał Zelek/ Michał CAI Jankowski

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram