(24.09-18.10) Wystawa „Ojce i Dziatki – Piękno relacji w sztuce Józefa Wilkonia”

Gdzie: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pl. Teatralny 1, Galeria Wystaw Czasowych
Kiedy: 24.09 – 18.10.2020. Wernisaż: 24.09.2020, godz. 18:30

Wystawa jubileuszowa, prezentująca przekrojowo twórczość wybitnego artysty Józefa Wilkonia, to wydarzenie szczególne. Zorganizowana z okazji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki prezentuje poruszającą wizję więzi i relacji międzypokoleniowych również na przykładzie świata fauny.

Mistrz nastroju, czarodziej formy, po raz kolejny zabiera nas w artystyczną podróż. Będzie to niezwykła okazja, by przyjrzeć się ilustracji książkowej wykonanej w różnych technikach od pasteli poprzez rzeźbę w drewnie i metalu. Ilustracji, która zachwyca i inspiruje trzecie pokolenie.

Wilkoń podkreśla, że traktuje literaturę jako partnera do własnej wypowiedzi artystycznej: “Moja ilustracja nie powinna być dosłowna. Dopowiadam rzeczy zaledwie w literaturze zaznaczone. Jest to rodzaj akompaniamentu. Dwie ścieżki biegną obok siebie równolegle”
A jednak zdarzały się sytuacje, kiedy malarskie szkice artysty tak bardzo zachwycały literatów, że pisali utwory specjalnie do nich, wychodząc obrazowi naprzeciw. Tak powstały m.in. słynne “Pawie wiersze” Tadeusza Kubiaka – z lirycznymi, delikatnymi przedstawieniami ptaków.

Ilustracje z tej i innych wyjątkowych książek będzie można oglądać do 18. października. b.r. Wśród prac zostaną zaprezentowane dzieła nieznane polskiej publiczności.

Wernisaż rozpocznie się projekcją filmu krótkometrażowego w reż. Anny Jowity Ciołkiewicz „Za drzwiami wyobraźni. Józef Wilkoń” w Duża Kieszeń Sceny. Po projekcji filmu goście Festiwalu udadzą się do Galerii Wystaw Czasowych.
Obie lokalizacje znajdują się na poziomie +1

Wiek: 6+

error

Obserwujcie nas i subskrubujcie nasze kanały :)

YouTube
YouTube
Instagram